Posłuchajcie fragmentów książki Barbary Borkowy „Siostry. Daisy von Pless i Shelagh Westminster” i dowiedzcie się nieco o tym jak wyglądał kalendarz towarzyski księżnej Daisy. Może to, czego się dowiecie przyda się Wam do któregoś z zadań? A może zachęci do zakupu książki, której nowe, poszerzone wydanie właśnie ukazało się na rynku?
Joanna Lamparska jest dziennikarką, pisarką, autorką programów historycznych i pomysłodawczynią i organizatorką dorocznego Festiwalu Tajemnic w Zamku Książ, który przyciąga badaczy, historyków i eksploratorów z całego kraju. Jej wiedza i nieposkromiona ciekawość zaowocowały licznymi publikacjami książkowymi na temat zaginionych wojennych depozytów, skarbów, czy cennych zabytków. Najnowsza książka Joanny Lamparskiej „Imperium małych piekieł” o mrocznych tajemnicach obozu Gross Rosen stała się już bestsellerem.
Zobaczcie krótki filmik o podróży Daisy do Indii i odpowiedzcie na pytanie – Jak Maharadża nazywał księżną Daisy? W odpowiedzi na to pytanie pomoże Wam lektura ciekawego artykułu Mateusza Mykytyszyna na jego blogu poświęconym Daisy von Pless. Zapamiętajcie lub zanotujcie odpowiedź i wpiszcie ją do formularza online, który w piątek 15 maja o 20.00 pojawi się na stronie FINAŁ.
Bronisława Jeske-Cybulska jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie historii, prezeską Mikołowskiego Towarzystwa Historycznego oraz członkinią Rady programowej Fundacji Księżnej Daisy von Pless. Razem z Beatą Górnioczek napisała pierwszą polskojęzyczną biografię księżnej Daisy zatytułowaną „Księżna Daisy. Pani na Książu i Pszczynie”.
Zobaczcie krótki filmik o pierwszych automobilach i motoryzacyjnych sympatiach księżnej Daisy. Następnie odpowiedzcie na pytanie – Dlaczego ochmistrzyni dworu w Poczdamie nie wpuściła Daisy do cesarzowej gdy zobaczyła, że księżna przyjechała samochodem? W odpowiedzi na to pytanie pomoże Wam lektura ciekawego artykułu Bronisławy Jeske-Cybulskiej na jej blogu poświęconym Daisy von Pless. Zapamiętajcie lub zanotujcie odpowiedź i wpiszcie ją do formularza online, który w piątek 15 maja o 20.00 pojawi się na stronie FINAŁ.
Za życia księżnej Daisy von Pless bardzo popularne były bale kostiumowe organizowane z ogromnym rozmachem i bez szczędzenia środków na wymyślne przebrania. W swoich pamiętnikach Daisy wspomina kilka takich bali. W 1895 roku na balu u hrabiny Warwick księżna Daisy przebrała się za osiemnastowieczną aktorkę, która jak mówi legenda, została zamordowana przez swoją rywalkę. W 1897 roku u księżny Devonshire Daisy wystąpiła jako królowa Saby, otoczona świtą złożoną ze swojego rodzeństwa. Natomiast w 1900 roku księżna Pless wystąpiła na balu pod hasłem „Taniec Kwiatów” jako pachnący jaśmin. We włosy wpięła żywe kwiaty i diamenty skrzące się jak poranne krople rosy.
Teraz pora na Was! Stwórzcie z tego, co macie w domu przebranie na bal kostiumowy u księżnej Daisy zatytułowany „Bajkowe życie”. Zróbcie sobie zdjęcie w przebraniu i wyślijcie je nam byśmy mogli nacieszyć oczy wytworami Waszej kreatywności!
Przesłanie zdjęcia jest równoważne ze zgodą na jego publikację na profilu gry na Facebooku i potwierdza, że to Wy jesteście jego autorami. Zdjęcie możecie wysłać od razu, albo później, kiedy będziecie uzupełniać inne odpowiedzi i rozwiązania zadań gry.
Zadania dziecięce nie są punktowane, a ich wykonywanie nie zwiększa wyniku dorosłych graczy. Są po to, by dzieci mogły bawić się razem z Wami. Ale uwaga! Wśród dzieci, które wezmą udział w CO NAJMNIEJ DWÓCH wyzwaniach kącika dziecięcego rozlosujemy nagrody-niespodzianki.
Poproście dorosłych, by opowiedzieli Wam o przebraniach księżnej Daisy, o których wspominamy w jednym z dzisiejszych zadań. Teraz pora na Was! Stwórzcie z tego, co macie w domu przebranie na bal kostiumowy u księżnej Daisy zatytułowany „Bajkowe życie”. Zróbcie sobie zdjęcie w przebraniu i wyślijcie je nam byśmy mogli nacieszyć oczy wytworami Waszej kreatywności!
Przesłanie zdjęcia jest równoważne ze zgodą na jego publikację na profilu gry na Facebooku i potwierdza, że to Wy jesteście jego autorami. Zdjęcie możecie wysłać od razu, albo później, kiedy będziecie uzupełniać inne odpowiedzi i rozwiązania zadań gry.
Jeśli kochacie skarby i tajemnice to koniecznie poznajcie program Festiwalu Tajemnic w Zamku Książ w Wałbrzychu. Jego tegoroczna edycja nie jest pewna, ale z pewnością możecie zobaczyć, co działo się w poprzednich latach i zaplanować swój udział w Festiwalu, kiedy będzie już znany termin imprezy.